Wspomnienia

ppłk, hm. Zygmunt Szadkowski

≤ HOME
 • Andrzej Szadkowski – syn

  Zygmunt Lechosław Szadkowski,  harcerz, żołnierz, polityk, działacz emigracyjny, mój ojciec, dobry człowiek,  kochany i kochający  ojciec, choć ciągle nieobecny w domu.

  Umiejący łagodzić wszelkie konflikty i spory polityczne. Wspaniały negocjator. Swoje życie poświecił Polsce i sprawie odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Przez wiele lat w czasie składania życzeń świątecznych życzył nam, aby następne Boże Narodzenie było już w kraju. Czekał na to aż do 1994 roku. Jak sam mówił wolność przyszła dla niego trochę za późno, z racji jego podeszłego wieku. Nie mógł już z taka energia włączyć się w życie polityczne w  kraju,  jak robił to przez wiele lat na obczyźnie.

  Od początku wojny był bardzo aktywnym dyplomata i politykiem. Po przerwanej przez wybuch wojny pracy w konsulacie w Dyneburgu, z poczucia obowiązku wobec ojczyzny zgłosił się do kontynuowania pracy dyplomatycznej.

  Wraz z moja mama wyjechali z Polski przez Szwecję, Wielka Brytanie do Paryża. Mama została w Paryżu, bo była już w zaawansowanej ciąży. Urodziłem się, więc w Paryżu, nie jak planowano w Polsce. Mieszkaliśmy z mama w wielu obozach dla uchodźców na terenie Francji.

  Ojciec w tym czasie został zaprzysiężony do Związku Walki Zbrojnej i mianowany przez  rząd polski  emisariuszem do organizowania na terenie Polski  komórek konspiracyjnych organizacji politycznej. Równocześnie tez zajmował się uchodźstwem harcerskim. w 1940 roku zgłosił się do wojska. Walczył w Tobruku i Gazali. Był kontuzjowany. Kontuzja wojenna odezwała się pod koniec życia i niestety przyczyniła się do śmierci ojca.

  Naczelny Wódz , gen. Sosnkowski odkomenderował go do organizowania harcerstwa na Wschodzie. Od czasu wstąpienia do harcerstwa zawsze leżało mu na sercu szkolenie i wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. Pozostały po nim piękne teksty pisane w czasopiśmie Skaut, wydawanym na Środkowym Wschodzie.

  Poznałem swego ojca mając 6 i pól roku, w Palestynie, gdzie dotarliśmy z mama wbrew zakazowi wojskowych władz brytyjskich.  Kiedy mama pokazywała mi zdjęcia taty w gazetach, zawsze bezbłędnie rozpoznawałem go, ale kiedy bawiąc się przed namiotem na pustyni egipskiej podszedł do mnie jakiś pan w mundurze i zapytał o mamusie, pokazałem mu namiot, w którym była. Po wejściu do namiotu zastałem tego pana przytulającego się do mojej mamy. Mama zapytała mnie, Jędrusiu czy  przywitałeś się z tatusiem, na co szczerze odpowiedziałem, ze nie,  bo  ten pan nie powiedział, ze jest moim ojcem. Od tego czasu miałem już cala rodzinę razem.

  Potem w 1947 roku był wyjazd do Wielkiej Brytanii, gdzie po 2 latach  przyszła na świat moja siostra Teresa. i znowu ojciec tylko bywał w domu.

  Każdy z nas miał swoja karierę harcerska, każdy pracował społecznie inaczej, ale czasami zdarzały się sytuacje, kiedy robiliśmy  cos razem  i wtedy były to mile chwile.

  Latem 1949 roku razem z rodzicami oraz  kilkoma  najbliższymi przyjaciółmi z harcerstwa, m.in. z  hm Kazimierzem Sabbatem, hm Zielińskim, członkami starszoharcerskiego kola nr 114 przy SPK, popłynęliśmy  łódką  po Tamizie. Dzień był bardzo deszczowy, ale ogromna frajda było symboliczne ognisko, jakie rozpaliliśmy po zejściu z lodzi, gdzieś w pobliżu   Henley.

  Pamiętam, jak mając chyba 14 lat ojciec zabrał mnie do Porthmouth, gdzie przypłynął polski okręt. Marynarze polscy i angielscy mieli rozegrać mecz piłki nożnej. My z ojcem rozdawaliśmy wśród polskiej załogi siedzącej na trybunach ulotki. Było w nich  napisane ,  co dzieje się na emigracji, co robi polski rząd, prezydent. Trzeba było robić to tak, aby nie zauważyli tego oficerowie. Baliśmy się, ze nas  stamtąd wyrzucą.

  Ale najprzyjemniejsze były nasze męskie wyprawy do kina. Pewnego razu byliśmy w kinie na Putney.  Grali film o Tobruku. Po wyjściu z kina, jakiś mężczyzna poprosił ojca o ogień do papierosa. Zaczęli rozmawiać i kiedy okazało się, ze on tez walczył w Tobruku, widziałem, ze obaj poczuli się, jakby znali się od dawna.

  Wychowany w duchu patriotycznym wiem, ze te jego nieobecności znaczyły bardzo dużo dla całej emigracji niepodległościowej. Jestem bardzo dumny z pracy ojca. Wszystko co robił, robił  dla dobra innych. Po latach zrozumiałem dedykacje przyjaciół w książce pt. „W sojuszniczym Londynie”  Edwarda Raczyńskiego  „Kochanemu Zygmuntowi w dniu imienin, z serdecznymi życzeniami by nas wyprowadził z sojuszniczego Londynu.”

  Wiem, ze ojciec w znacznym stopniu  cala swoja praca  wraz z innymi przyczynił się do tego, aby Polacy z całego świata mogli  wreszcie   wrócić do  niepodleglej ojczyzny.

  Na szczęście doczekał dnia , kiedy przewodniczył delegacji negocjującej przekazanie Insygniów Władzy Prezydenckiej  z Londynu do wolnej Polski. Wprawdzie emocje towarzyszące temu spowodowały wylew krwi do mózgu, ale był szczęśliwy, ze wreszcie jest jedna,  niepodległa Polska.

  Wiem, ze kiedy z obowiązku wobec dokonań ojca,  zdecydowałem się przyjechać do Polski w 1991r., aby pomoc w organizowaniu nowego kraju, ojciec był z tego bardzo dumny. Wielokrotnie odwiedzał mnie i moja zonę Małgorzatę w naszym domu.  Bardzo był wzruszony ze zdecydowałem się osiedlić w Polsce. Kiedy zbudowaliśmy z zona dom,  jeden z pokoi był pokojem rodziców. Miał, więc swoje miejsce w kraju, o którego niepodległość walczył cale swoje dorosłe życie.

  Dziękuje mamie i jemu, ze miałem takiego ojca.

 • Małgorzata Szadkowska – synowa

  Znałam swojego teścia zaledwie 5 lat. Poznałam go pod koniec jego życia, kiedy nie pracował już tak bardzo intensywnie, ale ciągle był na bieżąco z polskimi sprawami, ciągle był gdzieś potrzebny.

  Początkowo czułam do niego respekt, który jednak szybko zmienił się w ogromną sympatię i podziw.  Okazał się bardzo ciepłym, troskliwym i pełnym wyrozumiałości ojcem. Zastąpił mi mojego ojca, którego straciłam wiele lat wcześniej.

  Poznałam go na początku 1991 roku. Przyjeżdżał wtedy często do Polski. Kiedy tylko mogłam woziłam go na różne spotkania.  Cieszyłam się bardzo, jak po rozmowach dzielił się ze mną i swoim synem, a  moim późniejszym mężem opiniami. Pamiętam jak wiele razy pytałam czy mamy go gdzieś zawieść, albo przywieźć. Przeważnie nie chciał. Chodził ulicami Warszawy i chłonął ja. Widać było, że cieszy się, kiedy rozpoznaje ulice, budynki. Tak naprawdę cieszył się tym miastem i tym, że może przebywać w Polsce.

  Mieszkając w Londynie, całe życie,  żył sprawami polskimi, doskonale orientował się z życiu politycznym kraju, spotykał się z ludźmi przyjeżdzającymi z Polski,  ale tutaj mógł to wszystko czuć tak naprawdę, blisko.

  Pamiętam, że bardzo cieszył się naszym ślubem z Andrzejem, ale w tej radości czegoś brakowało. Powiedział mi, że wolałby  oglądać nasz ślub w Polsce.

  Wchodząc do rodziny, wychowana w PRL-u, nie wiedziałam zbyt wiele o emigracji, uchodźctwie, ludziach. Znałam oczywiście jakieś tam fakty, ale nie byłam częścią tego środowiska. Teść bardzo spokojnie, z ogromnym taktem wyjaśniał mi te wszystkie niuanse emigracyjne.

  Rozmawiałam z wieloma osobami, które pracowały z nim, lub tylko  go znały. Wszyscy zawsze podkreślali, że Zygmunt,  potrafi w każdej trudnej sytuacji zawsze zachować spokój i rozwagę, że jak są trudne sprawy, to „poproście Zygmunta, on to rozwiąże”.  W jednej sprawie tylko był zawsze bezkompromisowy. W sprawie niepodległości Polski. 

  Pamiętam, jak bardzo cieszył się, że zdecydowaliśmy się na budowę domu w Polsce. Ojciec nie był człowiekiem bardzo wylewnym, ale potrafił uścisnąć rękę tak, ze wiedziało się, że jest szczęśliwy.

  Przy okazji każdej wizyty w kraju, odwiedzał plac budowy naszego domu. Nie prosił o to, ale kiedy powiedzieliśmy, że jeden pokój w domu jest dla rodziców, widać było w jego oczach zadowolenie.

  Przy każdej wizycie  w Polsce uczył się na nowo tego kraju, który od przed wojny zmienił się bardzo. Niestety widział, że nie wszystkim Polska leży głęboko na sercu, tak jak jemu i wielu osobom na emigracji. Widział zmiany, jakie zrobiła w nas komuna. Starał się to zrozumieć i zawsze potrafił jakoś to tłumaczyć.

  Uczyłam się historii Polski, o której nie miałam pojęcia,  od człowieka, który to wszystko sam przeżył. Zawsze mówiłam, że jego życiorysem można obdarzyć wiele osób i jeszcze coś by  zostało.

  Widzieliśmy z mężem, jak bardzo przeżywał pierwsze i jedyne wybory do Sejmu i Senatu, w których brał udział w wolnej Polsce. Był to  rok 1993. Głosował w naszym Okręgu wyborczym w Lesznowoli.

  W 1994 roku postanowili z teściową spędzić pierwsze święta w Polsce od 1939 roku.  Była to Wielkanoc 1994 roku. Po świątecznym śniadaniu wpisał się nam do księgi pamiątkowej „Z wielką radością spędzamy te święta z Wami Kochani. Od 1939 roku są to pierwsze święta w Polsce. Życzymy Wam dużo radości i spokoju w tym pięknym lesie. Tata. Halinie serdeczne dzięki za opiekę. Zygmunt”.

  W maju 1994 r. byliśmy z nim na uroczystościach rocznicy bitwy o Monte Cassino. Teść potwornie przemókł i niestety ubranie wyschło na nim. Przypłacił to zapaleniem płuc. Choroba źle leczona tkwiła w organizmie.

  Święta Bożego Narodzenia 1994 roku teściowie postanowili również spędzić  u nas w domu. W Wigilię Bożego Narodzenia  wyglądał bardzo źle, nie jadł zbyt dużo. Myśleliśmy, że to z emocji. Całe święta przeszły, ale ojciec był bardzo przygaszony przez cały czas. W nowy rok poprosiliśmy naszego zaprzyjaźnionego lekarza, aby przyjechał i zbadał ojca. Zdecydował natychmiast odwieźć go do szpitala. Okazało się, że ma już bardzo rozwinięte zapalenie płuc, z wodą w płucach. Leżał na ojomie dwa tygodnie. Potem był dwumiesięczny pobyt w szpitalu, gdzie starano się go postawić na nogi. W trakcie leczenia odezwała się kontuzja wojenna.

  W czasie jego wielomiesięcznej choroby zbliżyłam się do niego bardziej. Spędzałam z nim w szpitalu całe dnie. Dużo rozmawialiśmy. Pomimo tak ciężkiej choroby zawsze musiałam mu czytać gazety i opowiadać, co się dzieje w kraju. Pamiętam, jak ministrem spraw zagranicznych został Pan Władysław Bartoszewski. Mówiąc mu o tym pomyliłam nazwisko. Słuchał i tylko bardzo spokojnie poprawił mnie „nie Bartoszyński, tylko Bartoszewski, to dobry człowiek”. To ojciec zaraził nas z mężem oglądaniem wiadomości na różnych stacjach, aby móc porównać wiarygodność informacji.

  Po wyjściu ze szpitala pozostał u nas jeszcze do maja. Odwiedzało go wiele osób. Na pytanie jak się czuje, odpowiadał, „dobrze, ale nie kupuję już zielonych bananów”.

  Bardzo nie chciał wracać do Londynu. Jakby przeczuwając, że to już koniec jego życia, chciał zostać w Polsce. Po powrocie do Anglii, właściwie cały czas był chory. Było tak bardzo przykro patrzeć na tego człowieka, tak kiedyś aktywnego, a teraz tak bardzo chorego. Czasami, kiedy miał prześwity świadomości, mówił,  „Boże, co się ze mną zrobiło?”. Kiedy przed naszym urlopem we wrześniu, 1995 r.  odwiedziliśmy go w szpitalu domyślaliśmy się, że to już koniec. Wiadomość o jego śmierci zastała nas w Los Angeles. Przyjechaliśmy na pogrzeb do Londynu. Potem był pogrzeb w Polsce i zgodnie z jego życzeniem został w ojczyźnie. Leży pochowany ze swoją matką, bratem i żoną na cmentarzu w podwarszwskim Pruszkowie.

  Przygotowując materiały do obchodów rocznicy jego urodzin dostaliśmy  od jego bratanicy Grażyny  do przeczytania kartki pocztowe, które wysyłał z całego świata do swojej matki i rodziny brata. Kończą się one zawsze „ręce Kochanej Mamusi całuję, kochający syn Zygmuś”.  Nie utrzymywał kontaktów korespondencyjnych z najbliższą rodziną, nie chcąc narażać ich na szykany ze strony władz komunistycznych. To teściowa pisała listy. Bardzo źle przeżył wiadomość o śmierci matki i fakt, że nie mógł być na jej pogrzebie.

  Myśląc o nim, myślę, że bardzo by się przydał teraz w Polsce. Tak bardzo potrzebne są nam  przykłady ludzi, którzy swoją pracą pokazywaliby, co to jest patriotyzm.  Że, aby zasłużyć na miano patrioty, trzeba codzienną, żmudną pracą, robić wszystko dla dobra ojczyzny. 

 • Ryszard Kaczorowski – ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie

  Pierwszy raz spotkałem Zygmunta Szadkowskiego na statku „City of Canterbury” przewożącym w czasie wojny transporty wojskowe.

  W październiku 1942 r. oddziały Wojska Polskiego na Środkowym Wschodzie z Syrii, Libanu i Palestyny drogą kołową wzdłuż Kanału Sueskiego, dowożono do portu Suez i stamtąd do Zatoki Perskiej, po czym znowu transportem kołowym do nowych miejsc postoju w Iraku.

  Droga morska zajęła kilka dni. Najpierw Morzem Czerwonym, a następnie Oceanem Indyjskim przy temperaturze około 40 stopni C.

  Niedługo trwało, żeby harcerze jadący tym transportem odnaleźli się i poznali. Wkrótce regularnie spotykaliśmy się na pokładzie z hm Zygmuntem Szadkowskim i hm Józefem Brzezińskim. Obydwaj, po ukończeniu Szkoły Podchorążych Piechoty, do której trafili po Kampanii Libijskiej i obronie Tobruku, jechali do takiej samej Szkoły w Iraku, jako instruktorzy.

  Nasza trójka, która do Armii Polskiej dostała się po przejściach w Związku Sowieckim, stworzyła Krąg Starszoharcerski  „Fala”. Kierownikiem jego był phm Romuald Rzędzian oraz Zdzisław Kołodziejski i Ryszard Kaczorowski.

  Skorzystaliśmy z tych dni wolnych od zajęć na statku, poza apelami i próbnymi alarmami i za radą dha Zygmunta odbywaliśmy nasze, trochę spóźnione próby instruktorskie.

  Toczyliśmy długie dyskusje, głównie – jak po wojnie będziemy odbudowywać harcerstwo. Co z wojennych doświadczeń wniesiemy do programów harcerskich i stwierdziliśmy, że harcerstwo w dniach najtrudniejszej próby zdało egzamin. Działo się to jeszcze przed bitwą o Monte Cassino i na dwa lata przed Powstaniem Warszawskim, które potwierdziło walory wychowawcze ZHP. Te dnie spędzone wspólnie na egzotycznych morzach stały się początkiem naszej przyjaźni ponad półwiekowej, przerwanej śmiercią Zygmunta.

  Z tych długich lat naszej przyjaźni i współpracy pozostał w mojej pamięci portret Zygmunta.

  Urodził się w Warszawie 5 stycznia 1912 r. i jako małe dziecko, po wybuchu Wojny Światowej, w 1914 r. wyjechał z rodzicami na Wschód. Dzieciństwo miał trudne i nierzadko głodne i chłodne. Tam na dalekich Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej, teraz zwanych Białorusią, jako 6 letni chłopiec spotkał po raz pierwszy żołnierzy polskich 4 Pułku Piechoty. Doznał od nich wiele serdeczności i zawsze tamte spotkanie z przyjemnością wspominał i nie ulega wątpliwości, że pod wpływem tych przeżyć zatęsknił do munduru.

  Jako 9 letni chłopiec został przyjęty do Drużyny Harcerskiej i złożonemu tam przyrzeczeniu harcerskiemu  pozostał wierny do końca swego życia.

  W gimnazjum nowogródzkim został drużynowym, brał udział w kursach, obozach i zlotach i wkrótce dał się poznać jako wybitny instruktor Chorągwi Wileńskiej. Po złożeniu egzaminu dojrzałości rozpoczął studia na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. w tym czasie był drużynowym 5 Wileńskiej Drużyny Harcerzy w gimnazjum Ojców Jezuitów, a potem hufcowym w Wilnie i członkiem Komendy Chorągwi.

  Na kursie harcmistrzowskim w Górkach Wielkich, jako uczestnik kursu był równocześnie oboźnym. Na tym kursie miał okazję poznać i przeżywać kursowe zajęcia z takimi przyszłymi wybitnymi harcmistrzami jak Ojciec Paweł-ks. Józef Warszawski T.J., Florian Marciniak, Wiktor Szyryński, Lechosław Domański (Zeus), a wszystkim przewodził komendant kursu hm Aleksander Kamiński.

  Wybuch wojny zastał Zygmunta na placówce dyplomatycznej w Dyneburgu (Łotwa), gdzie rozpoczął swą pracę w służbie zagranicznej. Został wysłany z Rygi do Paryża z raportem, a następnie w Paryżu otrzymał rozkaz wyjazdu do Bukaresztu, do placówki zajmującej się przerzutem kurierów do okupowanego kraju. Po wykonaniu zadania dotarł do Homes w Syrii, gdzie organizowała się Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich. z nią odbył kampanię libijską i obronę Tobruku, za która został odznaczony Krzyżem Walecznych.

  Powrócił następnie do dowództwa AP na Wschodzie, gdzie polecono mu przygotowanie zespołów instruktorów harcerskich do obozów cywilnych w Indiach, Persji, Afryce i Libanie. Te jego zadania potwierdził specjalnych rozkazem, w czasie swojej wizyty na Wschodzie Naczelny Wódz gen. broni Władysław Sikorski, mianując ppor. Zygmunta Szadkowskiego kierownikiem Samodzielnego Referatu Harcerskiego w Dowództwie Oddziałów na Środkowym Wschodzie.

  To jego stanowisko zostało również utrzymane decyzją następnego Naczelnego Wodza gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego. w tym czasie Zygmunt był wiceprzewodniczącym Rady ZHP na Wschodzie (przewodniczącym był ppłk. Dypl. Stanisław Sielecki) oraz komendantem Harcerstwa na Wschodzie z siedzibą w Jerozolimie.

 • Henryka Sielecka

  O śp. Zygmuncie Szadkowskim powiedzieli i napisali wiele jego koledzy, przyjaciele, a nawet najwyżsi dostojnicy RP. Wszystkie jego cnoty harcerza, żołnierza, męża stanu uczczono wspaniałym pogrzebem. Żegnała go pogrążona w smutku żona, rodzina i tłumy emigracyjnych osobistości.

  Piszę o Zygmuncie, jako o PRZYJACIELU i wspaniałym CZŁOWIEKU. Poznałam go w bardzo tragicznych dla mnie okolicznościach. Kiedy ucichły armaty i zakończyła się pogoń za niemieckim wrogiem, dla mnie największą zapłatą za trudy wojenne była zwycięska DEFILADA w Bolonii. Kiedy wracałam z Bolonii z koleżankami z PCK sanitarką, dostałam dziwnego paroksyzmu kaszlu, z obfitym krwiopluciem. Drugiego dnia dr Warszawski, z VII szpitala wojskowego w Ankonie, po przebadaniu mnie, jakby trochę wstydliwie oznajmił „Pani ma gruźlicę”. Była to dla mnie klęska. Wszystkie plany, marzenia na przyszłość, rozwiane jednym zdaniem. Byłam wtedy naprawdę szczęśliwą narzeczoną, mojego przyszłego męża. Ślub wyznaczyliśmy romantycznie w San Marino; kupowaliśmy różne drobiazgi wspólnie marzyliśmy o uwiciu rodzinnego gniazda.

  Tego samego dnia zawiadomiłam mojego kochanego, z płaczem w słuchawce, że zwalniam go z wszystkich przyrzeczeń i na zakończenie prosiłam, żeby sobie znalazł zdrową dziewczynę. Sztab Korpusu wtedy przez jakiś czas stacjonował w Imoli, dobrych 60 mil od Ankony. Dopiero drugiego dnia, bardzo zatroskany zjawił się narzeczony. Miał już wszystkie plany jak mnie leczyć. Nasz sanitariat nie miał, niestety, oddziału gruźliczego i nie miał również dla mnie wolnego łóżka.

  Stach oznajmił mi, że jutro wyjeżdżam sanitarką do Taranto i płynę małym statkiem do Egiptu, gdzie w El Kantara jest nasz szpital. Jako eskortę przydziela mi wspaniałego młodego kapitana Zygmunta Szadkowskiego, który wraca na swoje stanowisko, do swoich junaków i wdzielnych szkół, na Środkowym Wschodzie.

  Kiedy wnoszono mnie na statek, zjawił się kpt Szadkowski. Widocznie zauważył moją zmizerowaną, zapłakaną twarz, zamiast powitania przez uścisk dłoni pogłaskał mnie po spoconych włosach i powiedział: „Nie płakać, nie płakać, wszystko będzie dobrze, pani wyzdrowieje. Młodość zwycięży!”

  Przyznam się, że niewiele sobie obiecywałam po opiece tego młodego, energicznego człowieka. a jednak pozory mylą. Zygmunt opiekował się mną jak najwspanialsza pielęgniarka, całą podróż przesiadywał pod drzwiami mojej kabiny i na każdy znak życia gotów był do pomocy i usłużenia. Cierpliwie namawiał do jedzenia, a kiedy odmawiałam, karmił mnie małą łyżeczką i śmiesznie śpiewał aaa, kotki dwa…

  Była to późna jesień i morze miotało naszą łupinką greckiego Talodi i wtedy dostałam krwotoku. Skąd wiedział, że uratuje mnie lód? Skąd wiedział, że trzeba pacjentowi leżeć na lodzie? Chyba z harcerstwa?

  Nie pamiętam, jak i kiedy, i jakim transportem dojechałam pod opieką lekarza z Kairu do El Kantary. Kiedy mnie Zygmunt odwiedził po raz pierwszy, byłam już na tyle na siłach, że leżakowałam na świeżym powietrzu, już po odmie, trenicus i innych zabiegach.

  Jakże ogromnie byłam mu wdzięczna za te odwiedziny, za te serdeczne rozmowy o jego żonie i synku, z którymi stracił kontakt po upadku Francji. i wtedy go pocieszałam i obiecałam, że jak tylko wrócę do PCK, natychmiast pojadę do Francji i odszukam jego rodzinę.

  I słowa dotrzymałam. Byłam jeszcze za słaba i sama nie pojechałam, ale wysłałam koleżankę Olgę Brzezińską i nakazałam, żeby z panią Szadkowską i jej synkiem wracała jak najszybciej.

  Kiedy przyjechali do Ankony, cieszyłam się jakby to była moja rodzina. Jędrek miał wtedy chyba 6 lat, a ja jako rekonwalescentka, mogłam w wolnym czasie zabierać ich na plażę i cieszyć się, że mam możliwość wysłać ich do męża i ojca.

  Mimo odległości, stale byłam z Szadkowskimi w kontakcie. Kiedy likwidowano szkoły i inne placówki na Środkowym Wschodzie Szadkowscy przyjechali do nas i z nami mieszkali. z panią Wandą dzieliłyśmy kuchnię, a to jest najlepszy sprawdzian bezkonfliktowej przyjaźni.

  Zygmunt miał naprawdę wspaniałą żonę! Nigdy w życiu nie dokonałby tak wiele, gdyby nie jej troska o „chleb powszedni”, wychowanie i kształcenie dzieci. To ona była „głową i szyją” rodziny. Ona zgadzała się na jego społeczną pracę, za którą nikomu nie płacono, ona jako kobieta nigdy sobie nic nowego nie kupiła i ze starych rzeczy wyczarowała nowe. Takie żony powinny wejść do historii. Zasłużyły na najwyższe odznaczenie.