Samodzielna Brygada

Strzelców Karpackich

ppłk, hm. Zygmunt Szadkowski

≤ HOME
 • Powstanie Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. 1940

  Po klęsce wrześniowej w 1939 r. władze polskie zostały ewakuowane przez Zaleszczyki do Rumunii. Wówczas był to kraj neutralny i miał stanowić jedynie przystanek w drodze do sojuszniczej Francji. Niestety, Rumunia przystąpiła wkrótce do współpracy z Niemcami. Ponieważ zarówno władze, ludność cywilna, jak i jednostki wojskowe zostały internowane  na terenie Rumunii, generał Władysław Sikorski podjął się rekonstrukcji polskich władz we Francji.

  Rozpoczęto rozmowy, których celem miało być odtworzenie polskiej armii. W czasie spotkania gen. Władysława Sikorskiego z gen. Maximem Weygandem, dowódcą TOMO (Theatre d’Operation de la Mediterranee Orientale – Teatr Operacyjny wschodniej części Morza Śródziemnego), w Paryżu w grudniu 1939 r. ustalono, że w Syrii powstanie polska brygada. Na jej dowódcę został wyznaczony płk. dyplomowany Stanisław Kopański.

  Ostatecznie brygadę powołał do życia Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski, rozkazem z 2 kwietnia 1940 r. Brygada otrzymała nazwę karpackiej, gdyż jej przeznaczeniem miał być marsz do Polski przez Bałkany i Karpaty.

  Brygada składała się wyłącznie z ochotników – młodych, wykształconych mężczyzn oraz dyplomatów i pracowników konsularnych, którym udało się zbiec z Rumunii i Węgier drogą morską do Bejrutu, a następnie do Homs w Syrii. „Dziwna to była formacja, inteligenckie wojsko”, co czwarty żołnierz miał ukończone studia lub co najmniej maturę. Inny weteran Karpatczyków, Jerzy Giedroyc, wspominał, że w czasie oblężenia Tobruku w przerwach między ostrzałem i nalotami w jego schronie samorzutnie tworzył się klub dyskusyjny.

   

 • Entuzjazm żołnierzy. 1940

  Zygmunt Szadkowski zgłosił się do stacji zbornej w Bejrucie 8 czerwca 1940 r. Pisał stamtąd do żony:

  „Beyrouth, 4 czerwca 1940 r. (Liban)

  Kochana Wand, dobiliśmy dziś do portu. Ranek był piękny, niebo i morze błękitne. Wolno wchodziliśmy do portu, lawirując w przejściach między polami minowymi. Maleńki stateczek pilota szedł przed nami i wskazywał nam drogę. Nad portem olbrzymie zwały dymów. To okręty wojenne i transportowce stoją pod parą. Na pokładach pełno żołnierzy. Nowe transporty wojsk kolorowych z kolonii przygotowane do odjazdu na front do Francji. Przechodzimy koło tych kolosów, z których raz po raz leci w górę okrzyk: Vive la Pologne! Vive la France! – odpowiadamy. W sercach naszych zaczyna się dziać coś dziwnego. Radość, zacięcie, jakieś mocne decyzje odbijają się na twarzach. Z podziwem patrzymy na potężne uzbrojenie okrętów, na wiszące na nich samoloty. Tam znów stoi okręt pomocniczy, a przy nim jak małe dzieciaki przycumowane łodzie podwodne. Jest coraz goręcej. Duszno. Pot obficie występuje na czoła. Oblegliśmy burty okrętu i z ciekawością przyglądamy się. Za chwilę zarzucamy cumy. Stoimy przy molo, na którym już są nasi oficerowie i szeregowi. Z radością patrzymy na srebrzące się orły na furażerkach. Oficerowie francuscy w strojach tropikalnych, przypomina mi się jakiś zjazd harcerski. Za chwilę wolno schodzimy na ląd, każdy w ręce niesie jakieś małe zawiniątko, tylko ja dziwnie wyglądam z piękną walizką. Stajemy w czwórkach. Już wszyscy zeszli ze statku. Z pustych pokładów przyglądają się nam członkowie załogi. W lewo zwrot! – pada komenda. Jakoś to niezgrabnie wychodzi tym ludziom w zbyt obszernych ubraniach, w kapeluszach na głowach. Przed frontem stoi jakiś kapitan – Polak, oficer polski. (…) W prawo zwrot! Dwu żandarmów z tyłu. Podchorąży wychodzi na czoło i prowadzi ze śpiewem. Żeby Francuzi wiedzieli, że to idzie polskie wojsko. Aż ciarki przeszły po skórze. I zimno się zrobiło, choć na dworze był upał nie do wiary. (…) Zawsze Twój Zyg.”.

  Ponieważ 20 kwietnia 1940 r. Francja ogłosiła bezwarunkową kapitulację wobec Niemiec, gen. Sikorski zarządził, że wszystkie polskie oddziały przechodzą pod dowództwo operacyjne brytyjskie. Karpacka Brygada ostatecznie przepłynęła statkami do Palestyny.

  Stacjonowała w kilku obozach, szkoląc młodych ludzi na żołnierzy. Szadkowskiemu szkolenie szło łatwiej niż innym, ponieważ już w Wilnie odbył dwuletnie kursy instruktora przysposobienia wojskowego.

  W pierwszej dekadzie października 1940 r. Brygada Strzelców Karpackich została przesunięta do Egiptu, a następnie w głąb Pustyni Zachodniej.

 • Wśród piasków pustyni. 1940 – 1942

  Z dalekiej Afryki Zygmunt Szadkowski słał do żony i syna listy przedstawiające żołnierską codzienność. Pisał o nocnych bombardowaniach, o piaskowej burzy. W jego słowach pełno było ciepła, ale i determinacji – jeśli będzie trzeba, jest gotowy na śmierć. Chociaż groby kolegów działają nań przygnębiająco.

  „Agami, 18 października 1940 r. (Egipt)

  Kochana Wand. I znów będę Ci pisał o nocnym bombardowaniu, tym jednak razem było ono skierowane przeciwko nam. (…) Cudna pogoda, ani jednej chmurki, wprost bajka, i pomyśleć, że to wojna, że już odeszło paru kolegów, choć do frontu tak daleko. (…)

  Wandulek Droga, nie martw się o mnie, gdyż jak widzisz Bóg czuwa nade mną. Wierzę, że nic się nie dzieje bez jego woli. Żal mi byłoby odejść teraz od Was, ale gdyby tak było trzeba, to wiem, Wand, że mężnie byś to zniosła, a synuś na pewno byłby wychowany na dobrego Polaka”.

   

  „Bardja, 27 lutego 41 r. (Egipt)

  Wand jedyna. Siedzę i piszę. Jest przecie zima, a jestem mokry od potu. Przeszedł jeden z codziennych długich hamsinów. Gorący wiatr z serca pustyni, pełen drobnego pyłu. Dosłownie na parę kroków (to nie przesada!) nic nie widać.

  Siedzę w kancelarii. Jest to buda zbita z deseczek od skrzyni. Pomimo że wysłaliśmy ściany kocami, nie wiadomo którędy pył opada na tę kartkę. Jest go coraz więcej, pełno w ustach, w nosie, oczach i uszach, wszędzie. Warstwa gruba, jak u nas śnieg, ściele się na list, chce go widać przysypać. Bo i tak tego listu nie wyślę. Nie dojdzie. Ej, czasy!

  Wydaje się, że znajdę grób w tej norze, że piach mnie przysypie. Tyle tego jest. Świszcze, wieje, coś niesamowitego.

  Wand, Jak źle jest na duszy w taką burzę piaskową. Jak tęskno do wody, do zieleni, do Polski. Jaka beznadzieja ogarnia. Wkoło pustynia bez życia usiana grobami i tych ze słonecznej Australii, i tych z zimnej i mglistej Anglii, i tych znad słoneczno modrych zatok włoskich, i tych znad wód Niemna. Wszyscy młodzi, a choć różnej bronili sprawy, znaleźli w tym obcym piachu wspólny grób. Fotografie ich i ich rodzin, i listy grubą warstwą zaścieliły bezkresne pola piachu. Ech, Wand. Jest ciężko na duszy i tak dziwnie człowiek otępiał na to wszystko.

  Co Ty teraz robisz? Mocno Was całuję Wasz Zyg.”.

 • Obrońcy Tobruku. 1941 – 1942

  Pustynia Zachodnia Libijska, tj. wybrzeże północnoafrykańskie, stało się jednym z głównych teatrów drugiej wojny światowej.

  Tobruk to wielka twierdza zwana „barykadą Egiptu”. Miała ogromne znaczenie dla walk na Środkowym Wschodzie. Na to miejsce zwrócone były oczy całego świata.

  Niestety, żywność i wodę trzeba tu było dowozić z daleka. Słodka woda była tam bezcennym skarbem. Jej przydział na żołnierza – do gotowania, picia, mycia i prania – wynosił dwa litry na dobę. Ta woda w rzeczywistości była letnią, dobrze słoną cieczą, zalatującą potężnie jodem. Słodką wodę miały jedynie szpitale.

  Inną wielką udręką żołnierzy były pchły piaskowe. Czasami trzeba było ogniem wypalać stanowiska, aby się ich pozbyć.

  Obrońcy Tobruku zainstalowali się w jarach wokół twierdzy. W porze deszczowej woda, nie mając ujścia, zatrzymywała się w jarze, sięgając do piersi, a nawet po szyję.

  Prawie cała pustynia pokryta była wielkim polem minowym. Nocą patrole wychodziły z twierdzy, by wyszukiwać i rozbrajać miny-pułapki.

  „Tobruk, 27 sierpnia 1941 r. (Libia)

  Piszę ten list, bo nie wiem, co mi los przyniesie, jak się skończy dla mnie ten pobyt i walka w Tobruku. Nie chciałbym odejść od Was, nie zostawiwszy choć kilku serdecznych słów. Piszę więc na wszelki wypadek. Gdyby tak było sądzone, będzie mi lżej umrzeć. Kiedyś gdy Jędruś dorośnie, dasz mu ten list, aby go przeczytał, może mu się przydadzą moje rady. (…)

  Wiem, że jesteś dzielną Polką. Pamiętam, jak mówiłaś mi jeszcze w Paryżu: gdy trzeba będzie, zniosę wszystko mężnie, wiem, że inaczej być nie może. Każdy Polak ma spełnić swój obowiązek. Spełniłem go, Wand, bez reszty, bez zarzutu. Bądź tego pewna. Nie przyniosłem hańby naszemu imieniu. (…)

  Jędrusiu Mój! Nie widziałem Cię. Musiałem odjechać, gdy miałeś przyjść na świat. Służba dla Polski kazała mi zapomnieć o szczęściu własnym. Pamiętaj o tem”.

  Zygmunt Szatkowski pozostawił dwie notatki w atlasie:

  „Jadę do Tobruku, tak wszyscy sądzimy. Nie wiem, czy powrócę. 22 sierpnia 41 r.”.

   „Z Tobruku powróciłem, a atlas wrócił do mnie 14 lutego 1944 r. Leszek i Tadek wrócili także”.

 • Zwycięstwo pod Gazalą. 1942

  Wreszcie nocą z 9 na 10 grudnia 1941 r. Tobruk był wolny po ośmiu miesiącach oblężenia. Brygada Karpacka wyszła z twierdzy po 116 dniach. Teraz kierowała się ku Gazali. Przebiła linię obronną. Atak brygady na stanowiska włoskie dał jej najlepsze świadectwo, jakie piechur może zdobyć. Niech świadczą o tym słowa wziętego do niewoli dowódcy, ppłk. Emilio Barbattiego:

  „Nie widziałem takiego natarcia jak pod Gazalą. Tak nacierać mogą tylko szaleńcy. W ogniu, w którym mogły załamać się całe pułki, Polacy szli jak straceńcy, których nic nie potrafiło powstrzymać”.

  Ciała żołnierzy SBSK zabitych w Tobruku i pod Gazalą, na rozkaz gen. Stanisława Kopańskiego, zostały pochowane na cmentarzu wojskowych w Tobruku.

 • Zaduma nad tymi, co zginęli. 1942

  „Sollum, 20 lutego 1942 r. (Libia)

  (…) Jesteśmy już za cmentarzem w Capuzo, przed chwilą tam byłem. Na krzyżach niemieckich są nazwiska Malinowski, Michalski, Michalak, Tyka itp. Obok piękny wspólny grobowiec Anglików i Szkotów, którzy zginęli tu w Nowy Rok w czasie walk o Bardię. Gdzieniegdzie, i to sporo, mogił z napisem «Nieznany». Tego się boję”.

   

  „Tobruk, 21 lutego 1942 r. (Libia)

  Wand, Jesteśmy już w Tobruku, chodzimy po tych terenach, gdzie niedawno walczyliśmy. Byłem też na cmentarzu. Odwiedziłem groby znajomych i przyjaciół. Niedawno z nimi byłem, mówiliśmy, bawiliśmy się, a dziś po nich tylko zimne cementowe groby, wyciągnięte w karnym ordynku nawet po śmierci. (…)

  Potem, gdy się przyzwyczaimy, znowu będzie dobrze, ale dziś jeszcze jest ciężko. Bardzo ciężko i na duszy, i na ciele. Wiatr, piach, zimno, bomby. A może to jednak ukryty strach przed śmiercią. Bo przecież się jednak boję. A przynajmniej muszę się bać śmierci. Wydaje mi się, że jestem normalnym człowiekiem, a więc i strach jest rzeczą normalną.

  Droga Wandek moja, jak bym chciał Was zobaczyć, choć na chwilę”.

 • Zakończenie walki. 1942

  3 maja 1942 r. Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich została rozformowana, a na jej bazie i bazie Brygady Ułanów Karpackich powstała 3. Dywizja Strzelców Karpackich. Dywizja kontynuowała walki we Włoszech.

  Od 17 kwietnia 1942 r. do 16 sierpnia 1942 r. Zygmunt Szadkowski był w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty. Naukę ukończył z wynikiem pomyślnym, uzyskując tytuł instruktora oddziałów szturmowych.

  24 sierpnia 1947 r. wraz z żoną Wandą i synem Andrzejem został ewakuowany do Wielkiej Brytanii na statku El Qantara. 22 października 1947 r. zaciągnął się do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia.

  Wojnę ukończył w stopniu porucznika. Po przejściu do rezerwy awansowano go do stopnia podpułkownika.

  Za Kampanię Libijską, wraz z całym 3. Baonem, został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Za tę samą kampanię, już samodzielnie, otrzymał 25 lutego 1948 r. Krzyż Walecznych.

  W 1946 r. władze brytyjskie przyznały mu „The War Star Medal 1939–1945” oraz Gwiazdę za wojnę 1939–1945 i Gwiazdę Afryki.

   

  Wykorzystano fragmenty listów Zygmunta Szadkowskiego do żony i syna.